W czasie ciąży brzuch dosyć szybko rośnie i rośnie, a niektóre tkanki czasem nie nadążają za zmianami. U niektórych kobiet dochodzi do rozstępu mięśni prostych brzucha, inaczej przepukliny kresy białej.

Mięsień prosty brzucha biegnie od dolnych żeber i mostka do spojenia łonowego. To "kaloryfer" widoczny u wyrzeźbionych osób. Wygląda jak kaloryfer, ponieważ tkanka mięśniowa poprzedzielana jest smugami ścięgnistymi - największa z nich, kresa biała, biegnie pionowo w linii środkowej i dzieli mięsień na dwie części.

Słabe mięśnie brzucha lub przeciwnie - nadmiernie napięte, twarde (tak, tak, przesada jest niewskazana), łatwo się rozchodzą w czasie ciąży i pojawia się przepuklina, widoczna jako wybrzuszenie w linii środkowej, najbardziej nad pępkiem, szczególnie w sytuacji wymagającej większego napięcia brzucha - podnoszenie tułowia przodem z leżenia, odchylenie tułowia do tyłu siedząc lub stojąc.

Co wtedy robić, żeby sobie pomóc? Ćwiczyć czy nie?
Ćwiczyć, ale nie wszystko, a na pewno nie "brzuszki".

Najlepiej zacząć od takiego łagodnego ćwiczenia:

Połóż się na plecach ze zgiętymi kolanami, ustaw stopy na podłodze na szerokość bioder blisko pośladków.
Z wydechem napnij brzuch tak, by docisnąć dolną część pleców do podłogi.
Z wdechem rozluźnij brzuch, lędźwie naturalnie oderwą się od podłogi. Dodatkowo w trakcie aktywacji brzucha można zbliżać dłońmi mięśnie z boku do linii środkowej ciała.

Ćwicz regularnie, codziennie, rano i wieczorem, zacznij od 5-10 powtórzeń. W miarę wzmocnienia brzucha zwiększ ilość powtórzeń i stopniowo wprowadzaj trudniejsze warianty - to samo: stojąc tyłem do ścianie, leżąc z wyprostowanymi nogami, w połączeniu z unoszenie głowy.

Uwaga! W trakcie jakichkolwiek ćwiczeń przepuklina nie powinna się uwypuklać!

Unikaj na razie: dźwigania ciężkich przedmiotów, ćwiczeń tj. brzuszków, "nożyc" - jednym słowem czegokolwiek, co sprawia, że kresa się uwypukla, ponieważ może to prowadzić do powiększania się przepukliny i w efekcie koniecznego leczenia operacyjnego.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zmiana jest niepokojąco duża, nie ma poprawy, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.