Ciąża trwa aż 40 tygodni - powinien to być czas na dobre przygotowanie się do porodu.
By zwiększyć szansę na spokojne i satysfakcjonujące narodziny, należy zadbać o różne elementy, tj.:
  • pozytywne nastawienie do aktu porodu
  • zdobycie pełnej wiedzy w tym zakresie
  • "zdrowe"  odżywianie
  • aktywność ruchowa
Dziś o ćwiczeniach, bo życie to ruch...
 

Zdrowa ciąża jest fizjologią i nie należy w tym czasie rezygnować z aktywności fizycznej, a jedynie nieco ją zmodyfikować.

Odpowiednio dobrany ruch w czasie ciąży zmniejsza lub nawet usuwa popularne dolegliwości bólowe dolnej części pleców, poprawia krążenie, dodaje energii, wzmacnia i uelastycznia ciało, co sprawia, że łatwiej znieść trudy porodu.
 
Ważne, by w czasie ciąży ćwiczyć uważnie - tak, by ruch był dla nas korzyścią i nie powodował nadmiernych napięć. Ambicję poprawiania wyników i zdobywania wyznaczonych celów należy odłożyć na inny czas. Intensywność i czas trwania wysiłku nie powinien powodować żadnego dyskomfortu. Najważniejsza jest regularność podejmowanej aktywności.
 
Najbardziej polecaną formą rekreacji ruchowej w czasie ciąży są:
  • spacery - wolniejsze tempo i w razie potrzeby przerwy
  • pływanie - woda doskonale odciąża i relaksuje - bardzo dobra forma, jeśli tylko nie występuje tendencja do infekcji intymnych
  • gimnastyka ogólnorozwojowa - powinna obejmować delikatne wzmacnianie i rozciąganie
  • taniec - tak, by ukołysać swoje dziecko:)
  • joga lub pilates - zwykle zajęcia te oprócz ćwiczeń (asan), które można by porównać do gimnastyki, zawierają również naukę świadomego rozluźniania ciała, koncentracji oraz pracę z mięśniami głębokimi (core muscles)

Wszelkie urazowe sporty (np. rolki, karate, piłka nożna, ręczna itp.), co zrozumiałe, powinny być zaprzestane na czas ciąży.

Należy również unikać: skoków, mocnych ćwiczeń na mięśnie brzucha, dźwigania i generalnie nadmiernego wysiłku. Często markerem nadmiernego obciążenia organizmu jest "stawianie" się macicy -  to zwykle znak, że trzeba odpocząć. (O skurczach macicy napiszę jeszcze dokładniej w innym artykule. Pamiętaj, że wszelkie niepokojące zjawiska należy niezwłocznie skonsultować ze swoim lekarzem.)

Idealnie byłoby zacząć ćwiczyć jeszcze na długo przed ciążą - kobiety, które mają już za sobą jakiś trening, lepiej znają swoje ciało i wiedzą, na ile mogą sobie pozwolić, by nie przesadzić. 

Oczywiście lepiej późno niż wcale -  jeśli wcześniej nic nie robiłaś i chcesz zacząć regularny ruch dopiero w czasie ciąży, wybierz się na zajęcia specjalistyczne, przeznaczone dla kobiet w ciąży i rozpocznij najwcześniej w 13 tygodniu ciąży.

Ruch w czasie samego porodu sprawia, że poród postępuje szybciej i łagodniej, ale to już temat na kolejny rozdział.