• User: not logged in
 

Sigmoidoskopia (ocena jelita grubego)

Informacje podstawowe

Sigmoidoskopia jest badaniem esicy i odbytnicy za pomocą przyrządu o wyglądzie giętkiej rurki zwanej sigmoidoskopem. Sigmoidoskopia umożliwia dokładne obejrzenie esicy i odbytnicy (zasięg 60-70 cm), a co bardzo ważne, umożliwia jednoczesne pobranie materiału diagnostycznego oraz usunięcie ewentualnych polipów (ok. 50 proc. polipów znajduje się w zasięgu rektosigmoidoskopu).

Najistotniejszy aspekt profilaktyczny sigmoidoskopii

Ponieważ od 50 - 70 proc. nowotworów jelita grubego umiejscawia się w końcowym odcinku jelita grubego, sigmoidoskopia uważana jest za skuteczne badanie przesiewowe raka. Sigmoidoskopia charakteryzujące się dużą czułością i specyficznością. Okres protekcji tzn. ”pewności braku zmian nowotworowych” wynosi od 6 do 10 lat. Należy pokreślić, że rak jelita grubego jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w Polsce, a rocznie rozpoznaje się ok. 11 tys. nowych zachorowań. Odsetek 5-letnich przeżyć nie przekracza 20 proc. Zachorowalność na raka jelita grubego wzrasta po 50. roku życia.

Możliwe powikłania

Sigmoidoskopia, jak każde badanie inwazyjne, niesie ze sobą możliwość powikłań, jednakże występują one bardzo rzadko. Najistotniejszym jest możliwość perforacji jelita która pojawia się raz na na 50 tys. badań)

Przygotowanie do badania

Dzień przed badaniem nie wolno spożywać już obiadu (ostatni posiłek można zjeść około południa) i należy pozostać bez jedzenia do czasu badania. Poza tym w dniu poprzedzającym sigmoidoskopię około godziny 13-14 pacjent przyjmuje środek przeczyszczający zalecony przez lekarza, popijając odpowiednią ilością wody, a wieczorem wykonuje wlewkę doodbytniczą z enemy. Na sigmoidoskopię pacjent zgłasza się na czczo. Niekiedy w czasie sigmoidoskopii pojawia się konieczność podania leków i wówczas nie można prowadzić samochodu prze 6 godzin, dlatego na badanie to najlepiej jest zgłosić się z osobą towarzyszącą, która pomoże w powrocie do domu po badaniu.