Poprzednia edycja

Kongres OSOZ 2017: innowacje i przyszłość ochrony zdrowia

2 dni, 1000 gości, ponad 100 ekspertów z Polski i zagranicy, 12 sesji tematycznych, dyskusje i debaty – podczas 22. Międzynarodowego Kongresu OSOZ „Innowacyjna Ochrona Zdrowia” zaprezentowano koncepcje digitalizacji rynku zdrowia, nowe modele zarządzania placówkami medycznymi i farmaceutycznymi oraz rozwiązania e-zdrowia.

Jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconych nowoczesnej medycynie i farmacji obyło się 4-5 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorem corocznej konferencji jest czasopismo OSOZ Polska. 

- Międzynarodowy Kongres OSOZ jest miejscem, gdzie spotykają się przedstawiciele środowiska medyczne­go i farmaceutycznego oraz organizacje rynku ochrony zdrowia, politycy, naukowcy, lekarze i pielęgniarki, menedżerowie placówek medycznych, pacjenci, firmy działające w sektorze, studenci uczelni medycznych. Uczestnicy dyskutują o wyzwaniach cyfryzacji ochrony zdrowia i e-zdrowiu, mają okazję poznać praktyczne rozwiązania wdrażane przez liderów rynku z Polski i Europy – podkreślił dr inż. Zygmunt Kamiński, Prezes KAMSOFT S.A. i Dyrektor Komitetu Naukowego OSOZ.

Na specjalne zaproszenie do Polski przyjechali eksperci zajmujący się na co dzień tematyką cyfryzacji zdrowia, jak Tobias Gantner (Healthcare Futurists), Brian O’Connor (European Connected Health Alliance), Ronald Petru (Radboud University Medical Center), Gisele Roesems-Kerremans (Komisja Europejska), prof. Georger Crooks (NHS24). W panelu dyskusyjnym otwierającym kongres wzięli udział m.in. prof. dr hab. n. med. Marian Zembala (Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu), Michał Boni (Poseł do Parlamentu Europejskiego), Łukasz Kołtowski (Warszawski Uniwersytet Medyczny). Dyskusję zdominował temat rewolucji technologicznej w ochronie zdrowia, która w najbliższych latach zmieni sposób komunikacji z pacjentem oraz zarządzania zdrowiem. Motorem zmianą są nowe technologie, w tym urządzenia telemedyczne, aplikacje zdrowotne, urządzenia ubieralne monitorujące stan zdrowia, elektroniczne konta zdrowotne, systemy sztucznej inteligencji oraz robotyka. Jak podkreślano wielokrotnie, cyfryzacja jest koniecznością i jedynym antidotum na wielkie wyzwania współczesnej ochrony zdrowia, jakimi są starzejące się społeczeństwo, ograniczone środki finansowe i epidemia niezakaźnych chorób związanych z trybem życia. 

Digitalizacja ochrony zdrowia w Polsce nabiera ponownie tempa. W 2017 roku ważnym tematem dla placówek ochrony zdrowia będzie e-dokumentacja medyczna, która – zgodnie z planami – stanie się obowiązkowa od 2018 roku. Od przyszłego roku powinniśmy już korzystać z elektronicznej recepty. A to dopiero początek wielkich zmian.